menstruace

Menstruační houba

Menstruační houba

Menstruační houba: Co to je a jak ji používat

Jak si lidé stále více uvědomují dopady, které mohou mít jejich volby na životní prostředí, začali mnozí přehodnocovat svou volbu, pokud jde o menstruační pomůcky a hledali možnosti, které jsou opakovaně použitelné nebo udržitelné, spíše než jednorázové.

Menstruační mořské houby jsou uváděny na trh jako ekologická alternativa k jiným menstruačním pomůckám nebo doplněk pro menstruační kalhotky. 

Co je to menstruační houba?

Menstruační houba je mořská houba, což je vodní organismus vyrobený z látky zvané spongin. Mořské houby jsou živé organismy, které se přichytí na podvodní povrchy a nepřetržitě filtrují mořskou vodu, aby podpořily své organické funkce.

Mořské houby nebo také nazývané menstruační houbičky jsou neuvěřitelně savé a roztahují se, aby zadržely tekutinu uvnitř. Některé společnosti prodávají mořské houby jako přírodní alternativu k jiným moderním produktům na menstruaci. Menstruační mořské houby lze použít podobně jako tampon, opláchnout ji a znovu použít po dobu šesti až dvanácti měsíců. 

 

Proč používat mořskou houbu na menstruaci

Ženy, které používají mořské houby na menstruaci, mohou mít obavy z účinků jednorázových výrobků na životní prostředí. Koneckonců, jedna osoba může vytvořit desítky kg odpadu použitím jednorázových tamponů nebo vložek.

Většina odpadu produkovaného výrobky na jedno použití končí na skládkách nebo dokonce v oceánu, protože většinu částí vložek a tamponů nelze recyklovat. 

Výsledkem je, že mnoho lidí začalo hledat „zelenější“ moderní produkty, které lze znovu použít a nemají tak negativní dopad na planetu. 

 

Jak čistíte menstruační houbu

Pokud si vyberete opakovaně použitelnou menstruační houbu, je důležité ji správně vyčistit. Před prvním použitím a poté mezi menstruacemi bude potřeba dezinfikovat.

Existuje několik různých způsobů, jak vyčistit menstruační houbu:

  1. Umyjte ji jemným mýdlem pod čistou teplou vodou 
  2. Namočte na 10 minut do šálku směsi voda: ocet v poměru 1:10
  3. Namočte na 10 minut do šálku vody s 1 lžičkou jedlé sody

Ať už zvolíte jakýkoli způsob čištění houbičky, ujistěte se, že je zcela suchá, než ji uložíte do úložného pouzdra. 

Čeho se vyvarovat při čištění menstruační houby

  • Vyhněte se drsným mýdlům nebo chemikáliím, které mohou poškodit jemná vlákna houby. Zbytkové chemikálie ponechané na houbě mohou také narušit hodnoty pH nebo způsobit podráždění pokožky. Proto doporučujeme mytí menstruačního kalíšku k vyčištění menstruační houbičky. 
  • Vaření houbiček – to způsobí, že ztvrdnou a srazí se
  • Nenechávejte houby namočené déle, než je doporučená doba, protože to může způsobit jejich znehodnocení.

Jak funguje menstruační houba?

Menstruační houby jsou alternativou k tamponům, které se nosí uvnitř těla, aby absorbovaly menstruační toky. Můžete si vybrat bělené nebo nebělené přírodní jemné hedvábné mořské houby, syntetické houby, opakovaně použitelné houby nebo jednorázové lubrikované menstruační houby. Houby lze také použít k podpoře pánevních orgánů, pokud máte co do činění s prolapsem. Mnoho lidí se rozhodlo používat dobové houbičky, protože nejsou vidět zvenčí těla (žádné provázky tamponu).

 

Jak dlouho můžete nosit menstruační houbu?

Houbu byste měli měnit každých 8 hodin nebo dříve, pokud máte silný tok. To je podobná doba jako u jiných produktů pro vnitřní menstruaci, jako jsou menstruační kalíšky a tampony. 

 

Přírodní mořské houby vs. syntetické houby

Dáváte-li na menstruaci přednost ekologicky šetrné a kompostovatelné variantě, možná si budete přát zvolit přírodní menstruační mořskou houbu, která je udržitelně sklizena ze Středozemního moře. Jsou přirozeně savé, lze je upravit na požadovanou velikost a lze je čistit a znovu používat po dobu 3-6 měsíců, poté je na konci své životnosti kompostovat. Jednoduše namočíte houbičku, poté ji vymáčknete (takže změkne) a poté ji zavedete jako tampon. Absorbuje váš menstruační tok a před opětovným vložením je třeba jej opláchnout. 

Alternativy k menstruační houbě

Pokud hledáte moderní produkt, který je opakovaně použitelný a účinný, menstruační kalhotky, kalíšek, nebo látkové vložky jsou skvělou volbou. K dispozici je mnoho značek, modelů a velikostí.

Výběr nejlepšího opakovaně použitelného produktu pro vás bude záviset na několika faktorech, včetně toho, zda vedete aktivní životní styl, jak často budete moci svůj produkt měnit a dalších.

Výběr nejlepší opakovatelně použité menstruační pomůcky pro menstruaci pro vás bude záviset na několika faktorech, včetně toho, zda vedete aktivní životní styl, jak často budete moci svůj produkt měnit nebo množství krve, které během menstruace ztratíte.

 

Vyzkoušejte naše menstruační kalhotky.

menstruační kalhotky

Zobrazit další

Menstruační cyklus
Menstruační kalíšek