menstruace

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je malý kalíšek ve tvaru zvonu, který si žena může vložit do pochvy, aby během menstruace sbíral menstruační krev.

Jsou vyrobeny z lékařského silikonu, pryže nebo plastu a jsou obvykle opakovaně použitelné. Prostě vyprázdníte kelímek, umyjete ho mýdlem a vodou a znovu jej použijete.

Některé značky jsou jednorázové, takže je člověk může vyhodit po každém použití nebo menstruačním cyklu.

Můžete jej nosit opakovaně po dobu až 6–12 hodin, než je potřeba jej vyjmout a umýt. Každý, kdo má silnější menstruační tok, může potřebovat vyprazdňovat kalíšek častěji.

V tomto článku se dozvíte více o menstruačním kalíšku, včetně výhod, nevýhod a jak je používat.

Používání menstruačního kalíšku má mnoho výhod, včetně:

  • Finanční úspory : Menstruační kalíšek může představovat vyšší počáteční investici, přibližně 200 až 900 Kč. Jeden však může vydržet několik let. Použitím kalíšku v konečném důsledku ušetří peníze ve srovnání s běžným nákupem tamponů nebo vložek.
  • Pohodlí : Mnoho žen uvádí, že menstruační kalíšek je pohodlnější než vložky nebo tampony. Kalíšky obvykle nezpůsobují suchost pochvy, což je běžná problém s tampony.
  • Méně křečí : Některé ženy mají méně či více bolestivé menstruační křeče při používání kalíšku. Jiní však považují opak za pravdu.
  • Méně nepořádku : Při správném vložení by se kalíšek neměl pohybovat ani se protékat. Ženy jej mohou nosit při cvičení, plavání nebo jakkékoliv sportovní činnosti.
  • Snížený dopad na životní prostředí : Vložky a tampony jsou obvykle na jedno použití a jsou dodávány se spoustou obalů, ale kalíšky jsou určeny pro roky používání. To může drasticky snížit počet menstruačních pomůcek, které skončí na skládkách.

Nevýhody

Zavádění a vyjímání menstruačního kalíšku může být komplikované, když jej člověk poprvé použije. Některé ženy se kvůli své menstruační krvi cítí skličeně nebo nepohodlně. V tomto případě nemusí být použití kalíšku dobrou volbou.

S menstruačním kalíškem se také můžete cítit nepohodlně, pokud si ho žena nezavádí správně nebo pokud používá špatnou velikost.

Kromě toho u žen s velmi silným průtokem krve nebo u žen, které mají velké množství sraženin v menstruační krvi, může dojít k únikům.

Některé ženy mají obavy ze syndromu toxického šoku (TSS) , což je infekce, která se někdy rozvine po dlouhodobém používání tamponů.

Při používání menstruačních kalíšků je však TSS extrémně vzácný. Používání kalíšku dle návodu a jeho časté vyprazdňování a mytí může pomoci snížit riziko infekcí.

 

Jak zavést menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek má dvě hlavní části: kalíšek a tenkou stopku ve spodní části pro snadnější vyjímání.

Před prvním použitím kalíšku je důležité si pozorně přečíst pokyny na obalu a podle toho jej umýt nebo sterilizovat.

Před zavedením nebo vyjmutím menstruačního kalíšku je nejlepší si dobře umýt ruce mýdlem a vodou.

Chcete-li jej vložit, sklopte horní část kalíšku, zatlačte jej do pochvy a nasměrujte jej směrem k dolní části zad. Některým ženám jde zavádění lépe, když jsou v podřepu. Jiné raději stojí, někdy se zvednutou nohou, například na okraji vany.

Správné složení kalíšku se může na první pohled zdát složité, ale existuje několik způsobů, jak to dělat. Některé z nejpopulárnějších složení kalíšku zahrnují:

  • C-sklad nebo U-sklad : Přitiskněte strany kalíšku k sobě tak, aby shora připomínal dlouhý ovál. Přeložte kalíšek napůl, aby vypadal jako písmena C nebo U.
  • Punch-down fold : Položte prst na horní okraj šálku a zatlačte jej do středu šálku (poblíž základny), čímž vytvoříte trojúhelník.
  • 7násobný : Přitiskněte strany kelímku k sobě tak, aby shora připomínal dlouhý ovál. Složte jednu stranu diagonálně dolů, takže to vypadá jako číslo 7.

Jakmile je okraj kalíšku uvnitř, pokračujte v zatlačování kalíšku do pochvy, dokud nebude celý kalíšek a stopka uvnitř.

Kalíšek by se měl otevřít a zabránit tak úniku menstruační krve. Chcete-li si být jistí, že kalíšek je správně vložen, držte jej za základnu (nikoli za stopku) a otočte jím o jeden celý kruh nebo o 360 stupňů.

Některé ženy přejíždějí prstem po okraji kalíšku, aby se ujistili, že je na správném místě a zda se správně otevřel.

Pokud je kalíšek na správném místě, většina žen to necítí a zapomínají, že ho mají.

Jak odstranit menstruační kalíšek

Některé ženy používají vaginální svaly k zatlačení kalíšku dále dolů.

Pomocí ukazováčku a palce sáhněte do pochvy, uchopte stopku kalíšku a jemně jej stáhněte dolů. Stiskněte základnu kalíšku, abyste přerušili sání a vyjměte jej z pochvy. Snažte se držet kalíšek ve svislé poloze, aby nedošlo k rozlití krve.

Některé ženy mají potíže s nahmatáním kalíšku nebo stopky. Nebojte se – menstruační kalíšek se ve vagíně neztratí.

Může pomoci udělat si pauzu a zkusit to znovu za pár minut.

 

Čištění menstruačního kalíšku

Udržování čistého menstruačního kalíšku je zásadní. Pokaždé, když jej žena odstraní, měl by kalíšek ihned umýt mýdlem a vodou.

Mezi každým menstruačním cyklem je také dobré kalíšek vyvařit asi 5–10 minut ve vodě.

Důkladně vyprázdnit a vyčistit kalíšek mimo domov může být obtížné.

V tomto případě si můžete před vstupem do pochvy umýt ruce, poté kalíšek vyjmout a před opětovným vložením jej vytřít kouskem toaletního papíru. Některé ženy nosí malou láhev vody, aby si opláchly svůj kalíšek nad záchodem.

Při příští příležitosti kalíšek dobře vyčistěte.

 

Menstruační kalíšek může být skvělou variantou jako moderní memstruační pomůcka, zvláště pokud už nechcete používat vložky nebo tampony.

Před prvním vyzkoušením si vždy přečtěte pokyny na obalu a seznamte se s kalíškem. Může trvat několik pokusů, než zjistíte, jak kalíšek používat, takže trpělivost a vytrvalost jsou klíčové.

Menstruační kalíšek a menstruační kalhotky

Obě tyto revoluční menstruační pomůcky samozřejmě můžete kombinovat. Spousta žen to takto právě dělá, že jako hlavní mají menstruační kalíšek a menstruační kalhotky jako pojistku. Nebo kalíšek používají v nejsilnější dny a v ty slabší kalhotky.

 

Vyzkoušejte naše menstruační kalhotky.

menstruační kalhotky

Zobrazit další

Menstruační houba
Menstruační pomůcky