Prášky na oddálení menstruace

Prášky na oddálení menstruace

Prášky na oddálení menstruace: Co byste měli vědět

Menstruace může být pro mnoho žen nepříjemná, zvláště pokud přichází v nevhodnou dobu, například během dovolené, sportovních akcí nebo důležitých životních událostí. V takových případech mohou být prášky na oddálení menstruace užitečnou volbou. Tento článek poskytuje podrobný přehled o prášcích na oddálení menstruace, jejich použití, bezpečnosti a možných vedlejších účincích.

Co jsou to prášky na oddálení menstruace?

Prášky na oddálení menstruace obvykle obsahují hormon progestin, který pomáhá odložit vaši menstruační periodu. Nejčastěji používaným lékem pro tento účel je norethisteron, který můžete začít užívat několik dní před očekávaným začátkem menstruace a pokračovat v užívání až do chvíle, kdy chcete, aby vaše menstruace začala.

Jak fungují?

Progestin v prášcích na oddálení menstruace pracuje tím, že udržuje vysokou hladinu hormonů v těle, což brání odloupnutí sliznice dělohy – procesu, který vede k menstruaci. Jakmile přestanete tyto pilulky užívat, hladina hormonů klesne a menstruace obvykle začne do několika dnů.

Jak je bezpečně užívat?

 • Konzultace s lékařem: Než začnete užívat jakékoli prášky na oddálení menstruace, je důležité se poradit se svým lékařem. Zajistíte tak, že jsou pro vás bezpečné, zvláště pokud užíváte jiné léky nebo máte zdravotní problémy.
 • Dávkování: Přesné dávkování se může lišit, ale obvykle začnete užívat pilulky 3-4 dny před očekávaným začátkem menstruace a pokračujete podle potřeby, obvykle ne déle než 14 dní.

Možné vedlejší účinky

Podobně jako u většiny léků, i prášky na oddálení menstruace mohou mít vedlejší účinky. Mezi běžné patří:

 • Nepravidelné krvácení nebo špinění
 • Návaly horka
 • Bolest hlavy
 • Nausea
 • Citlivost prsou

Většina vedlejších účinků je mírná a zpravidla odezní po ukončení užívání pilulek.

Kdy by se měly vyhnout práškům na oddálení menstruace?

Prášky na oddálení menstruace nejsou vhodné pro každého. Měli byste se jich vyvarovat, pokud:

 • Jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.
 • Máte nevyřešené problémy s krvácením.
 • Trpíte určitými zdravotními problémy, jako je trombóza, nebo máte historii hormonálně závislých nádorů.

Alternativy

Pokud hledáte alternativy k práškům na oddálení menstruace, můžete zvážit:

 • Hormonální antikoncepci: Pokud již užíváte hormonální antikoncepci, můžete s lékařem prodiskutovat možnost přeskočení menstruační pauzy.
 • Přírodní metody: Pro některé ženy mohou pomoci změny v dietě a životním stylu, i když jejich účinnost nemusí být vědecky podložena.

Závěr

Prášky na oddálení menstruace mohou být užitečnou možností pro ženy, které chtějí z různých důvodů odložit svou menstruaci. Je však důležité nejprve diskutovat o této možnosti se svým lékařem, aby bylo zajištěno, že jsou pro vás vhodné a bezpečné.

 

Vyzkoušejte naše menstruační kalhotky.

menstruační kalhotky

Zobrazit další

Bolest v podbřišku bez menstruace